Marelica - nezaobilazno voće ljetnih slastica
Srijeda 1 Srpanj
Ljeto je vrijeme kada mnogi uživaju u slatkim marelicama. Ova biljka, koja uz šljive, bademe, breskve, višnje i trešnje, pripada rodu Prunus, potječe iz predjela Srednje Azije i sjeveroistočne Kine, prema granici s Rusijom. Središte nastanka i prirodno područje ove vrste teško je definirati, tijekom ranog pripitomljavanja (3 stoljeća pr. Kr.) Marelica, iako to njeno botaničko ime sugerira, ne potječe iz Armenije. U Armeniju su kajsije stigle poslije 3000 godina, šireći se duž Puta svile. Odatle su je Rimljani, oko 70. godine prije nove ere, proširili po cijeloj Europi.
O marelici kruže mnoga narodna vjerovanja. Primjerice, u staroj Grčkoj su za marelicu mislili da je "zlatno jaje sunca", dok su u srednjem vijeku vjerovali da marelica uzrokuje groznicu. Kinezi danas koriste marelice kao lijek i kao voćku dugovječnosti,a miris cvijeta marelice služi im i za pravljenje parfema.
Danas, divlje (nepripitomljene) jedinke marelice rastu u vrlo malim grupama u Kini, Kazahstanu, Kirgistanu i Uzbekistanu. Tijekom male brojnosti ovih populacija, vrsta Prunus armeniaca smatra se ugroženom. Uzgojene sorte marelica su pak raširene širom planeta. Najbolje uspijeva u područjima s blagom, mediteranskom klimom, tijekom čega se u takvim područjima intenzivno komercijalno uzgaja.
Pored njihovog sjajnog okusa i mirisa, marelice su zdrave i bogate vitaminima. Od vitamina i minerala u marelicama nalazimo vitamin A i C te kalij, kalcij i mangan.Uz to, marelice sadrže i niz fitokemikalija, poput provitamina A, beta karotena i polifenola, uključujući katehine i klorogeničnu kiselinu.
Bez obzira jede li ih se svježe ili sušene, marelice su dobar izvor dijetalnih vlakana. Uz činjenicu što su bogate vitaminom A topivim u mastima, ovo voće se lako u tijelu probavlja te se nutrijenti koje u njemu nalazimo brzo apsorbiraju. Visok udio vlakana, osim probavi, doprinosi i smanjenju lošeg kolesterola u organizmu, što znači da je smanjen rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti.
Marelica je i u kuhinji ima vrlo široku primjenu. Plodovi marelice imaju košticu u kojoj se nalazi jezgra slična bademovoj, koja je slatkog ili gorkog okusa. Ta jezgra se u kuhinji može upotrebljavati umjesto badema, kao i za proizvodnju rakije i ulja. Marelice sazrijevaju u rano ljeto, prije drugog ljetnog voća, i zato su u mnogim krajevima veoma dragocjene.
Narezane svježe ili konzervirane marelice mogu biti izvrstan početak dana, u kombinaciji s drugim svježim voćem kao voćna salata, sa žitnim pahuljicama ili umiješane u tijesto za palačinke. I razne povrtne salate mogu se obogatiti svježim marelicama. Sa zelenom salatom ili avokadom i salatnim preljevom na bazi jogurta može biti izvrstan mali ljetni obrok ili prilog uz piletinu ili ribu.
S obzirom da ne sadrže previše soka i zadržavaju svoju strukturu, marelice su izvrsne kuhane i pečene. Poširane u šećernom sirupu s dodatkom desertnog vina mogu se poslužiti s tučenim vrhnjem, jogurtom ili sladoledom od vanilije ili čokolade.
HRSKAVA PITA OD MARELICA I SIRA
Za prhki biskvit potrebno je:
- 2 žlice maslaca
- 55 g smeđeg šećera
- 260 g glatkog brašna
Za nadjev potrebno je:
- 4 marelice
- 4 žlice džema od marelica
- 400 g krem sira
- 50 ml kiselog vrhnja
- 2 jaja
- 1 žlica maslaca
- 1 žlica glatkog brašna
- 1 žlica ekstrakta vanilije
- 1 žlica šećera
Za mrvičasto tijesto potrebno je:
- 1 žlica maslaca
- 130 g glatkog brašna
- 50 g šećera
- 50 g šećera
- 1 žličica đumbira u prahu
- 1 žličica mljeveni cimet
- Prstohvat soli
Postupak pripreme:
- Ugrijte pećnicu na 180°c.
- Obložite lim za pečenje masnim papirom.
- U blenderu pomiješajte maslac, šećer i sol pa dodajte brašno.
- Utisnite tijesto u lim i pecite 20 minuta.
- Žlicom otopljenog maslaca premažite biskvit.
- Umutite kremasti sir i kiselo vrhnje pa dodajte šećer i žlicu brašna.
- Dodajte jaja i vaniliju te miksajte dok se sve ne sjedini.
- Prelijte smjesu preko podloge.
- Na kremu od sira dodajte marelice i džem.
- Napravite mrvice za posipanje.
- Pomiješajte brašno, šećere, đumbir, cimet i sol pa prelijte otopljenim maslacem.
- Mijesite rukama dok ne dobijete mrvičasto tijesto i pospite preko kremastog nadjeva.
- Pecite 30 minuta na 180°c.