Cimet

Četvrtak 12 Prosinac

Cimet

Danas ne možemo ni zamisliti da u svom kuhinjskom ormariću, osobito u vrijeme božićnih blagdana, nemamo cimet. Riječ je o začinu koji se dobiva od cimetovca, vrste drveta iz porodice lovora. Uspijeva u tropskoj Aziji (Cejlonu, Indiji i Indoneziji). Razgranato je stablo koje naraste od 4 do 7 metara i ima lišće ovalnog oblika. Ono što nazivamo cimetom zapravo je osušena unutarnja kora mladih stabala ili grančica. Ta se unutarnja kora suši i uvija u male štapiće promjera 2,5 cm, koji mogu poslužiti i kao blagdanska dekoracija. 

Zahvaljujući njegovim zagrijavajućim svojstvima i profinjeno slatkastom mirisu i okusu, rado ga zimi dodajemo u vruće napitke ili pak u kolače i muffine. Mnogi ga uglavnom koriste kao dodatak pitama i kolačima s jabukama, jer se s tim voćem zaista savršeno sljubljuje. No cimet nudi puno više od toga i zaista bi bila šteta koristiti ga samo kao dodatak jelima. Osim što je multipraktik u ulozi začina, on je i izvrstan prirodni lijek. Naime, poznato je da može ublažiti cijeli spektar zdravstvenih tegoba - od gastritisa, preko srčanih oboljenja, pa sve do bakterijskih i gljivičnih infekcija. Oni koji su dobro upoznati s cimetom (pritom mislimo na cejlonski cimet) kažu da, kombiniran s medom, liječi doslovce sve zdravstvene tegobe već tisućama godina, a poznat je još od biblijskih vremena. U srednjem vijeku bio je cjenjeniji od zlata, smatran je pravim luksuzom i statusnim simbolom. U drevnoj kineskoj medicini cimet se koristio kao zagrijavajući i pročišćavajući sastojak koji izvrsno pomaže kod srčanih i plućnih oboljenja, kao i kod tegoba mokraćnog mjehura. Dokazano djelovanje cimeta je  antibakterijsko, protugljivično, antioksidativno, protuupalno, antivirusno i antimikrobno te je tako prisutan u svakom domaćinstvu koje njeguje prirodne načine liječenja.

Ukoliko postoji dilema kojem obliku cimet treba imati u svojoj kolekciji začina, odgovor je – oba, i mljeveni i u obliku štapića, i to zbog lakše primjene. Naime, štapić cimeta vrlo je praktičan u pripremi aromatiziranih napitaka i kompota, a prije posluživanja vrlo se jednostavno izvadi. Mljeveni cimet će, pak, dati izvrsnu aromu svježem voću i kolačima, osobito onima od jabuka.

Iako se u europskim kuhinjama ovaj prodoran i mirisan začin većinom koristi u pripremi slastica, u kuhinjama sjevernoafričkih zemalja i Bliskog istoka koristi se u pripremi različitih slanih jela.

Mljeveni cimet dat će istančan egzotičan okus mesnim jelima od janjetine, piletine i mljevenog mesa. Za svečane prigode vrijedi isprobati pečenu janjetinu na marokanski način, mariniranu s mješavinom začina od nasjeckanog luka i češnjaka, kima, cimeta, đumbira, čilija u prahu i šafrana. Janjetina se može i pirjati uz dodatak cimetova štapića, i poslužiti je uz umak od suhih šljiva, meda i cimeta te zapečenih sjemenki sezama i badema. Mljeveno meso s dodatkom riže, mljevene paprike, cimeta i korijandera može se oblikovati u mesne kuglice i ispeći ili ih koristiti kao dodatak bistrim mesnim juhama. Smjesa od mljevenog mesa, jetrica, luka, riže, pinjola, sušenih smokvi i kestena, uz dodatak cimeta i klinčića, odličan je nadjev za puricu ili patku.

Dodatak cimeta zanimljiv je i u jelima od povrća, voća, ali i žitarica. Povrće po vlastitom izboru kao npr. luk, patlidžan, mrkvu, krumpir, slanutak, grašak, tikvice, dobiva potpuno zanimljiv okus ukoliko se pirja sa štapićem cimeta i posluži uz cous-cous ili rižu.

Hladno narezana pečena patka bit će osobita i drugačija ukoliko joj se kao prilog posluži salata od ploški naranče s listićima mente i badema te malo mljevenog cimeta.

Cimet se vrlo često koristi u slasticama s voćem i orašastim plodovima, poput savijača od jabuka i šljiva, baklava, krustada, kompota i džemova. Egzotično voće (ananas, mango, papaja) popečeno na maslacu s dodatkom meda, ruma i cimeta sa sladoledom od jogurta ili samo jogurtom može biti izvrstan završetak svečanog obroka. Umaci od voća sjajan se sljubljuju cimetom, a poslužuju se uz kolače i sladolede. Umak od cimeta na bazi mlijeka, jaja i vrhnja poslužuje se uz pudinge, torte, sladolede i savijače.

Kava se može pomiješati s malo narančine korice, vanilin šećera i cimeta te pripremiti ovaj omiljeni napitak s novom aromom. U zimskim mjesecima, čaj, punch ili kuhano vino nezamislivi su bez ovog zlatnog začina!